ve kelimeler....kelimeler, seni istediğin şeyi aramaya teşvik etmeleri açısından yararlıdırlar ancak aradığını kelimelerle bulamazsın. Eğer bulabilseydin, bu kadar çabaya ve nefs mücadelesine gerek kalmazdı...

24 Mart 2013 Pazar

Tahammül et kendine...

Bizim hikayemiz...Dünyaya inişimiz...Mekke...İnsanın ilk indirildiği yer..Hikayeme en başından bakmama,şaşırıp kalmama,günler süren ağlamalarıma karşı yeniden,daha demin,yine,insanlarla ilişkilerime bakıp,benim sipariş ettiğim değil,seçtiğim değil,tercihim değil,senin muradın diyerek çığlıklarımı susturmalarıma ithafen.. Hani Adem as.yıllarca tevbe etmişti de yine Rabbinden aldığı kelimelerle tevbesi kabul edilmişti.RABBENA ZALEMNA ENFÜSENA VE İNLEM TEĞFİRLENA VE TERHAMNA LENEKUNENNE MİNEL HASİRİN..Sonra tevbesi kabul olunmuştu da yine de affedildin cennete dön denilmemişti.Dünya bedel yeriydi..Yasak ağacın dünyayı sarmıştı dalları yaprakları,ve cennetteki her nimet çarpı hatanın sonucuydu külfet..Dünyada her nimetin bir külfeti vardı..Hatanın bedeliydi ispat,kim daha güzelleşecek yeri dünya,bedelsiz külfetsiz nimete ulaşana kadar bedel ödeme yeriydi..Pişman olduğun şeyin sağlamasını yapma yeri...Onun için döndüğümüz her yol,vazgeçtiğimiz her hata sağlama için yeniden çıkacaktı karşımıza..Yani kendine tahammüldü zor olan..Vazgeçmek ayrı zor,vazgeçtiğinle yüzyüze gelmek apayrı zor.. Bir yıl oldu Mekke de iskan edeli sakin olamadım..Önüme koyulan şu gayet soyut imtihan yemeğini,olayları,insanları,hisleri ve halleri yiyeceğim derken aşçıyla cedelleştiğimin pazarlık yaptığımın farkına varalı..Son hadis dersinde efendimizin yemek ayırt etmediğini,asla bir yemeği beğenmediğini söylemediğini okuduk..Bir arkadaş yüzünü ekşitmenin sözden beter olduğunu söyledi...Şimdi burdan bakınca,çok ağladım ,çok güzel sofralara alışkınım ben,bunları yiyemem diye..En başında demiştim,anne sütünden kesildim yemek yiyemiyorum diye... Evet..Zamanı var..Kimileri daha kolay anlıyor kimileri daha zor..Ben zor anlayanlardanım..Geçtim sandığım kendimlerle yeniden imtihanım..Giyinmeyi,güzelliği seven,herbal,süslü,lüksü seven,feminist,şekilcilikten uzak:)iş gönülde diyerek uçan,temiz ve düzenli,entellektüel,vs..vs...ruhsal sıfatlara hiç girmiyorum...ve itiraf ediyorum,hepsi ayrı ayrı bir bütünden bin kat iyidir:)yani bu yemenin tek formülü sevmek..hepsini,herkesi... yani, insan küçücük kendinde boğulup kocaman nimeti göremeyendir yani, kabenin dibinden yukarıya daha çok bakmalı.. nerde ukba yoğunsa orda dünya çok kıskanç bir kuma gibi hırslı,unutmamalı... yani eller yahşi ben yaman eller buğday ben saman... yani, anladım işim bitmez sana yalvarmaktan gayrı... Mekke seni çok seviyorum.. Arka sokaklarını da..

1 yorum:

  1. Yazılarınızın devamını beklıyorum ara vermeden yazmalısınız sızı okuyup sizden etkılenen allah razı olsun hıslerıme ne guzel tercuman oldu dıyenler varken onları mahrum bırakmayınız!!!!
    SLM VE DUA İLE

    YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...